Visu siržu gadadiena Daugavpilī! Pilsētas poļi nosvninēja 3. maija Konstitūcijas 230. gadadienu!
3/05/2021
Cik jauki ir maijā – paliek siltāks ne tikai aiz loga, bet arī visu poļu sirdīs. Šis mēnesis poļu kultūras pārstāvjiem un pašiem poļiem ir ļoti nozīmīgs, jo 2. maijā tiek atzīmēta Polijas karoga diena, kā arī visu ārzemēs dzīvojošo poļu diena. Maija svētku galvenā kulminācija ir svarīgs notikums – 1791. gada 3. maijā pieņemtā Polijas – Lietuvas konstitūcija. “3. maija Konstitūcija” ir pirmā pieņemtā konstitūcija Eiropā.  Ir jāpiebilst, ka Daugavpilī paralēli 3. maija Konstitūcijas svinībām tiek atzīmēta Varšavas ielas diena.
Poļiem “3. maija Konstitūcija” bija un ir ļoti nozīmīgs valsts un kultūras godāšanas pasākums, tas liek atcerēties par vērtībām, kuras poļi spēja saglabāt līdz mūsdienām. Polijā, 2021. gads tika pasludināts par 3. maija Konstitūcijas gadu, jo ir pagājuši tieši 230 gadi kopš tā tika pieņemta. Neskatoties uz to, ka 2021. gadam tika atvēlēta milzīga loma - 3. maija Konstitūcijas vārda godāšana, šogad, koronavīrusa pandēmijas dēļ, visi pasākumi tika organizēti citā, ne mazāk atraktīvā, formātā.
3. maija Konstitūcijas svētku ietvaros, Poļu kultūras centrs jau no aprīļa beigām uzsāka akciju centra Facebook lapā. Sociālā tīkla lietotāji varēja pievienot savai profila bildei jauku rāmīti, kurš simbolizēja 3. maija Konstitūcijas svētkus, to grandiozu 230 gadadienu. Rāmītis tika izpildīts simboliskā tematikā – ar Lietuvas, Polijas un Latvijas karogu elementiem. Šo iniciatīvu atbalstīja Polijas Republikas vēstniecība Rīgā. Svētku rāmīti savai profila bildei uzlika poļi no dažādām Latvijas pilsētām, kā arī tas bija iespējams izdarīt ārpus valsts. Šis krāsainais rāmītis izveidoja svētku atmosfēru katram Facebook lietotājam, kurš to pielietoja. 
2. maijā norisinājās svētā mise Daugavpils Jaunavas Marijas Bezvainīgās Ieņemšanas Romas katoļu baznīcā, veltītā ārzemēs dzīvojošajiem poļiem. Svēto misi novadīja poļu tautības priesteris Roberts Macijevski. Mises ierakstu var noskatīties Poļu Kultūras centra mājas lapā www.ckp.lv.
Svētku ietvaros, Daugavpils Poļu kultūras centrs 2. maijā atklāja virtuālo izstādi “Maijs - visu siržu gadadiena”. Šī izstāde ir veidota par godu Varšavas ielai. Izstādē var aplūkot foto materiālus, kuri tika uzņemti no 2011. līdz 2020. gadam Varšavas ielas svinību ietvaros organizētajos svētku gājienos. Bildes parāda cik krāsaini un jautri notika gājieni, iemužinātas pasākuma dalībnieku emocijas, kuras valda ik gadu šajos svētkos. Izstādi var apskatīt Poļu kultūras centra Facebook lapā, kā arī mājas lapā www.ckp.lv. 
Tajā pašā dienā arī tika atklāta izstāde, kura ir veltīta Daugavpils Poļu kultūras centra tautu deju kolektīva “Kukulečka” 30 gadu jubilejai. Visus šos ilgos gadus kolektīvs priecē skatītājus ar jautrām tautu dejām un dziesmām. Izstādē var apskatīties bildes no lielākiem festivāliem ne tikai Latvijā, bet arī Polijā, kā arī no milzum liela skaita pilsētas un Poļu centra pasākumiem, kur piedalijās TDK  “Kukulečka”. Tiklīdz tas būs iespējams, šo izstādi apmeklētāji varēs aplūkot Poļu nama galerijā, kā arī Poļu kultūras centra sociālos tīklos un mājas lapā.
Par godu 3. maija Konstitūcijas svētkiem tika organizēts autobrauciens. Mašīnu kolonna brauca pa Daugavpils ielām ar Polijas un Latvijas karogiem. Uz šo nozīmīgo pasākumu ieradās godātie pārstāvji no Latvijas Poļu vēstniecības, poļu biedrības "Promieņ", Poļu Kultūras centra,  J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas, poļu bērnudārza, kā arī lietuviešu apvienības pārstāvji.
Pasākuma turpinājumā, 13:00 notika svinīga ziedu un vainagu nolikšanas ceremonija Brīvības parkā pie piemiņas krusta kritušjiem poļu karavīriem. Par godu šai dienai, pie pieminekļa iededzināja baltas un sarkanas sveces - Polijas karoga krāsās.  
“Maija svētki apvieno poļus, - saka Poļu kultūras centra direktore Žanna Stankeviča, - 3. maijā katru gadu tradicionāli notiek gājiens pa Varšavas ielu. Tajā piedalās un bērni, un skolēni, un pieaugušie, un seniori. Reizi divos gados šis gājiens izskatās īpaši spilgti, jo tajā piedalās deju kolektīvi no citām valstīm, kuri atbrauc uz Daugavpili uz Poļu folkloras festivālu”.
Neņemot vērā to, ka situācija valstī neļauj tik krāšņi kā iepriekš svinēt šos nozīmīgos ikgadējos maija  svētkus, Poļu kultūras centrs un Latvijas Poļu savienība “Promieņ” pacentās radīt pilsētniekos svētku sajūtu un izveidod jaukus maija pasākumus, kuri notika nepierastā veidā. Ar visiem svētku ietvaros organizētiem pasākumu foto un video materiāliem var iepazīties Poļu kultūras centra mājas lapā www.ckp.lv un centra sociālā tīkla Facebook lapā (Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils).