ckp.lv

Andrejdiena

Novembra beigās poļi gatavojas Andrejdienas svinībām, ko sauc arī Andrzejki (Andžejki). ik gadu svin arī Poļu kultūras centrs Daugavpilī. 29. novembra vakarā poļu māja kļuva par maģisku vietu, jo tieši šeit bija pulcējušās jestras zīlnieces, noslēpumaini burvji un, protams, tie, kas vēlējās pazīlēt savu nākotni. 

Tiek uzskatīts, ka Svētā Andreja dienas priekšvakarā tiek pavērts noslēpumu plīvurs tiem, kas vēlas uzzināt nākotni, tā kā jau izsenis šis vakars tiek uzskatīts par zīlēšanas vakaru. Sens poļu sakāmvārds teic: “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja” (Meitenes liek cerības uz Sv. Andreju).
Poļu kultūras centra apmeklētājiem bija daudz iespēju uzzināt ko vairāk par savu nākotni, taču par vispieprasītāko zīlēšanas veidu kļuva vaska liešana: caur lielas atslēgas “aci” izkusušo vasku lēja aukstā ūdeni, un tad, pētot, kādu formu izveidojis sastingušais vasks, mēģināja saskatīt zināmas formas un priekšmetus. Šai vakarā neizpalika arī zīlēšana ar kārtīm, graudaugiem un ķiršu zariņiem. Kā vēsta ticējums, tad, izvēloties iepriekš nogrieztu ķiršu zariņu, ir jāievēlas vēlēšanās, tad zariņš ir jānes mājās, jāliek traukā ar ūdeni un ja līdz Ziemassvētkiem zariņš uzplauks – vēlēšanās piepildīsies. 
Svētku noskaņu radīja arī teātra grupa "Smaidošā varavīksne" ar savu iestudējumu “Nopietnie Andžejki”, ko režisēja Milena Savkina. Vakars neizpalika arī bez jautriem konkursiem un jestrām dejām. 
Līksmi pavadot Svētā Andreja dienu, katoļi sagaida tuvojošos Adventi. Lai klusais un brīnumainais Adventes laiks rit svētlaimīgā cerībā par Kristus dzimšanu.  

Pasākumu kalendārs

< novembris 2017 >
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Fotogalerija


partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs