ckp.lv

Home Aktivitātes 2013 Informācijas un izglītības pasākumi „Janvāra sacelšanās”. 150. gadadiena

Pasākums par godu „Janvāra sacelšanās” notikumiem.


22. janvāra pievakarē Daugavpils poļu kultūras centrs, Daugavpils poļu kopienas piederīgie un augsta līmeņa amatpersonas pulcējās uz vēsturisko „Janvāra sacelšanās” notikumu 150. gadadienas atzīmēšanu un piemiņas svecīšu iedegšanu, lai godinātu sacelšanās laikā kritušos.

Šogad aprit 150. gadadiena kopš 1863. gada „Janvāra sacelšanās” notikumiem, kad Pagaidu Nacionālās valdības izsludinātais manifests iezīmēja sacelšanās sākumu. Jāatzīmē, ka tieši janvāra sacelšanās, pēc Polijas valsts neatkarības zaudēšanas un sadalīšanas starp kaimiņvalstīm, raksturojama kā viena no cēlāko jūtu vadītajām poļu sacelšanām 19. gs., kuru mērķis bija dzimtenes zaudētās neatkarības atgūšana. 22. janvāri 150 gadus tālā senatnē iezīmē notikumi, kas būtiski mainīja poļu situāciju – saskaņā ar manifestu, visi bijušās Žečpospolitas pilsoņi tika atzīti par brīviem un vienlīdzīgiem, bet zemnieki savā īpašumā varēja iegūt zemi.
Janvāra sacelšanās un cīņas, kas norisinājās no 1863. gada janvārim līdz 1864. gadam, izraisīja lielu interesi visā Eiropā un sekmēja brīvprātīgo karavīru pieplūdumu pat no Francijas, Itālijas un Ungārijas. Taču, ņemot vērā toreizējās cariskās Krievijas karaspēka pārsvaru, Polijas karaspēks bija lemts zaudējumam, un cariskās varas iestādes izvērsa radikālas represijas bijušās Žečpospolitas teritorijā, skarot arī tagadējās Latgales teritoriju.
Viena no tā laika traģiskākajām personām bija grāfs Leons Broels-Plāters, kurš, glābjot īsto armijas vienības komandieri un uzņemoties vainu par janvāra notikumiem uz sevi, tika sodīts ar nāvi Daugavpils cietoksnī.
Leona Plātera traģiskais un varonīgais tēls ir dziļi iesakņojies tautas daiļradē, viņam veltīti vairāki dzejoļi (Ludvika Plātere „Drāma bez nosaukuma”, Jānis Rainis „Svētdiena un grāfs Plāters” u.c), bet viņa māte Antoņina Plātere Kazanovas muižā uzstādījusi viņam piemiņas krustu „Dēla krusts”, kurš liecības par traģiskajiem notikumiem 150 gadus tālā pagātnē, glabā joprojām.
Patronāžu pār 1863. gada „Janvāra sacelšanās” notikumu godināšanu uzņēmies Polijas Republikas prezidents Broņislavs Komorovskis, kurš 22. janvārī iededza sveces pie kauju dalībnieku atdusas vietas Povonzku militārajā kapsētā Varšavā. Viņa vēlme ir, lai, godinot sacelšanās notikumus, vietās, kur atrodas sacelšanās dalībnieku atdusas vietas, tiktu aizdegtas sveces. 
„Janvāra sacelšanās”, lai arī Latvijas teritoriju skārusi netieši, tomēr atstājusi dziļas pēdas arī Daugavpils poļu kopienas atmiņās, tāpēc arī Daugavpils poļu kopiena 22. janvārī, pildot B.Komorovska vēlmi un izrādot cieņu kaujās kritušajiem, pulcējās uz sacelšanās dalībnieku godināšanu Daugavpils cietoksnī, tādējādi izrādot cieņu un pateicību tiem, kuri upurējuši savu dzīvību brīvas Polijas labā!
Izsakām pateicību par pausto cieņu visiem, kuri bija kopā ar Daugavpils poļu kopienu šajā piemiņas brīdī. Īpaši pateicamies Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājai Žannai Kulakovai, Polijas Republikas vēstniekam Latvijā Ježijam Marekam Novakovskim, Latvijas Republikas valsts prezidenta ārlietu padomniekam Marģeram Kramam un Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas parlamentārajam sekretaram Veiko Spolītim, kuri šajā svinīgās piemiņas brīdī bija kopā ar Daugavpils poļu kopienu!

Pēdējās izmaiņas ( Trešdiena, 23 janvāris 2013 16:36 )  

Pasākumu kalendārs

< janvāris 2013 >
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Fotogalerija


partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs