ckp.lv

Home Aktivitātes 2012 Izstādes Gleznotāja Juzefa Vežana 125. dzimšanas dienai veltītā izstāde

Poļu mākslinieka Juzefa Viežana gleznu izstādes atklāšana.

2012. gada 19. janvārī Poļu kultūras centrā notika mūsu tautieša, talantīgā poļu mākslinieka Juzefa Viežana gleznu izstādes atklāšana. Izstāde veltīta autora 125. dzimšanas dienai. Juzefs Viežans ir dzimis 1887.gadā Daugavpilī /Dinaburgā/ Latvijā, poļu emigrantu pēcteču ģimenē.
Glezniecību studējis Sanktpēterburgā un Rīgā, kādu laikus dzīvojis Jelgavā un Vitebskā, kur viņš strādāja pasniedzot nodarbības gleznošanā un zīmēšanā. Divdesmito gadu sākumā, kad Latvija atguva neatkarību, viņš atgriezās uz Dinaburgu, apprecējās un palika te dzīvot līdz mūža galam.
Daudzu gadu garumā vadīja Gleznošanas studiju, kura darbojās Daugavpils Poļu kultūras biedrība Harfa ietvaros, kā arī organizēja ikgadējās studentu darbu izstādēs, kurās pats arī piedalījās. Līdzās pasniedzēja gaitām, darbojās arī kā skatuves mākslinieks, dekorēja gan Harfas teātra izrādes, gan Rīgas teātru izrādes.
Nozīmīgs sasniegums J.Viežas dzīves laikā, bija sudraba medaļas piešķiršana 1929.gadā par viņa gleznām kuras, varēja apskatīt Vispārējā Nacionālajā izstādē Poznaņā.
Daudzi J.Viežas zīmējumi un grafikas tika publicēti vietējos laikrakstos, kā arī ikdienas presē. J.Viežans mīlēja eksperimentēt, tiecās arvien pēc jauniem mākslas izpausmes veidiem. Nodarbojās arī ar eļļas, guašas, pasteļa glezniecību, kā arī zīmēšanu un grafiku.
Visvairāk J.Viežas darbos ir sastopams pesimisma motīvs, gandrīz visi darbi ir tamlīdzīgā noskaņā. Mākslinieks galvenokārt stāsta par cilvēka vientulību, nolemtību mūžīgai cīņai ar dzīvi, kā arī par atņemto brīvās izvēles iespējām un nepārraukto savas sūtības meklēšanu.
1942.gadā Juzefs Vieža dramatiski gāja bojā, viņš tika nogalināts Dinaburgas cietumā. Tamlīdzīgs likteni piemeklēja lielāko daļu Latvijā dzīvojošās poļu inteliģences pārstāvjus. 
Gandrīz visi mākslinieka darbi tika iznīcināti - pilsētas ugunsgrēka laikā vai arī pazuda pēc kara. Tajos darbos, kuri ir palikuši var ieraudzīt neparasti talantīga mākslinieka personību, kurš parāda pasauli caur savas iztēles filtru, nereālām fantāzijām, kā arī tēliem, kuri tiek saskatīti kādā greizajā spogulī.
Izstādē tika eksponētas Juzefa Viežana gleznas, kuras uzdāvināja mākslinieka meita Regina Viežan-Semeņska, kas aktuāli dzīvo Polijas pilsētā Jeļeņa Gura. 2007. gadā Reginas kundze viesojās Daugavpilī un vizītes laikā iepazīstināja mūs ar brīnumainiem stāstiem par sava tēva, kura vārds gadu gaitā diemžēl mūsu pilsētā tika aizmirsts, dzīvi un daiļradi.
Izstādes atklāšanā ņēma dalību Polijas Republikas vēstniecības Latvijā pirmais padomnieks Janušs Davidovičs, kā arī Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja direktora vietniece zinātniskajos jautājumos Ļudmila Žilvinska.


Pēdējās izmaiņas ( Trešdiena, 07 marts 2012 18:17 )  

Pasākumu kalendārs

< janvāris 2012 >
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Fotogalerija


partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs